Usługi wsparcia z limitem kosztów czy bez
Dla uznania, że koszt danej usługi jest bezpośrednio związany z wytworzeniem lub nabyciem towaru albo świadczeniem usługi wystarczy, aby jego poniesienie było niezbędne w tym procesie. Nie ma natomiast znaczenia, czy jest on „inkorporowany" w ich cenie.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 19 czerwca 2019 r. (I SA/Wr 231-236/19).
Podatnik wchodzi w skład grupy kapitałowej. Przedmiotem działalności spółki jest w szczególności realizacja projektów inwestycyjnych o charakterze deweloperskim w zakresie budowy lokali mieszkalnych i użytkowych w Polsce, przeznaczonych do sprzedaży. Podatnik korzysta także z usług innych podmiotów wchodzących w skład tej samej grupy kapitałowej. Usługi świadczone przez te podmioty są usługami wsparcia względem działalności podatnika i są niezbędne do realizacji inwestycji deweloperskich. Podmiot świadczący ww. usługi otrzymuje wynagrodzenie kalkulowane jako część zysków osiąganych z poszczególnych inwestycji deweloperskich.
We wniosku o wydanie interpretacji podatnik zaprezentował stanowisko, zgodnie z którym usługi wsparcia nie mieszczą się w katalogu usług podlegających ograniczeniom, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Wskazał jednocześnie, że w zakresie, w jakim konkluzja ta nie jest prawidłowa, ww. usługi należy uznać za bezpośrednio związane z wytworzeniem towaru, a zatem nie znajdzie do nich zastosowania ograniczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta