Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amerykanie chcą szperać w chmurze i naszych danych

21 października 2019 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Polacy sceptycznie podchodzą do magazynowania informacji i plików na zewnętrznych serwerach. Możliwość sięgania do nich przez obcy rząd może wyhamować oczekiwany boom na te usługi. michał duszczyk

 

Z rozwiązań chmurowych w Polsce korzysta obecnie tylko 11 proc. przedsiębiorstw, czyli znacznie mniej niż np. w Finlandii (65 proc.) czy Szwecji (57 proc.). Pod tym względem zajmujemy w Europie trzecie miejsce od końca, przed Rumunią i Bułgarią. Ale boom na takie usługi cloud computingu nad Wisłą dopiero nadchodzi. I dobrze, bo chmura to jeden z najważniejszych elementów transformacji biznesu. Przedsiębiorcy, przenosząc się do niej i przetwarzając w niej dane, są bowiem w stanie zyskać przewagę konkurencyjną.

Dziś wartość rynku chmurowego w naszym kraju sięga ok. 1 mld zł, ale – wedle optymistycznych prognoz – w ciągu czterech lat może się podwoić. O ile wcześniej rynek gwałtownie nie zahamuje przez kontrowersyjne amerykańskie regulacje Cloud Act.

Nadzieją szyfrowanie

Google pod koniec września ogłosił, że został partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej (OChK), instytucji stworzonej przez związane z państwem – bank PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Poinformował też, że w Warszawie powstanie tzw. region Google Cloud – hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jak tłumaczono podczas konferencji, zawarcie strategicznego partnerstwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament