Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najem urządzenia przemysłowego nie zawsze z podatkiem u źródła

21 października 2019 | Podatki i księgowość | Kinga Piotrowska

Wypłata wynagrodzenia nierezydentowi przez polską spółkę świadczącą usługi budowlane za granicą, z tytułu najmu sprzętu stanowiącego urządzenia przemysłowe, wykorzystywanego poza terytorium kraju w celu wykonania tych usług, nie skutkuje powstaniem dochodu osiągniętego w Polsce. W konsekwencji polski podmiot nie pełni funkcji płatnika.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 25 czerwca 2019 r. (III SA/Wa 1959/18).

Spółka świadczy usługi budowlane poza terytorium Polski: w Rumunii i w Szwecji. W tym celu wykorzystuje na podstawie umów najmu maszyny i urządzenia budowlane od podmiotów zagranicznych oraz wynajmuje konstrukcje, które służą do magazynowania narzędzi, wykonywania czynności biurowych i jako WC. Podmioty zagraniczne mają siedziby dla celów podatkowych na terenie państw członkowskich UE.

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym obowiązku pobrania podatku u źródła w związku z wypłatą na rzecz zagranicznych kontrahentów należności z tytułu najmu maszyn i urządzeń budowlanych oraz konstrukcji magazynowych, biurowych i sanitarnych. We wniosku wskazała, że jej zdaniem wypłaty tych należności nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT pobieranym u źródła przez płatnika na podstawie art.  26 ww. ustawy, z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania: polsko-rumuńskiej oraz polsko-szwedzkiej. Zdaniem spółki uiszczane przez nią należności nie są wynagrodzeniem za użytkowanie urządzeń przemysłowych, ponieważ maszyny i  urządzenia, o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament