Najem urządzenia przemysłowego nie zawsze z podatkiem u źródła
Wypłata wynagrodzenia nierezydentowi przez polską spółkę świadczącą usługi budowlane za granicą, z tytułu najmu sprzętu stanowiącego urządzenia przemysłowe, wykorzystywanego poza terytorium kraju w celu wykonania tych usług, nie skutkuje powstaniem dochodu osiągniętego w Polsce. W konsekwencji polski podmiot nie pełni funkcji płatnika.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 25 czerwca 2019 r. (III SA/Wa 1959/18).
Spółka świadczy usługi budowlane poza terytorium Polski: w Rumunii i w Szwecji. W tym celu wykorzystuje na podstawie umów najmu maszyny i urządzenia budowlane od podmiotów zagranicznych oraz wynajmuje konstrukcje, które służą do magazynowania narzędzi, wykonywania czynności biurowych i jako WC. Podmioty zagraniczne mają siedziby dla celów podatkowych na terenie państw członkowskich UE.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem dotyczącym obowiązku pobrania podatku u źródła w związku z wypłatą na rzecz zagranicznych kontrahentów należności z tytułu najmu maszyn i urządzeń budowlanych oraz konstrukcji magazynowych, biurowych i sanitarnych. We wniosku wskazała, że jej zdaniem wypłaty tych należności nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT pobieranym u źródła przez płatnika na podstawie art. 26 ww. ustawy, z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania: polsko-rumuńskiej oraz polsko-szwedzkiej. Zdaniem spółki uiszczane przez nią należności nie są wynagrodzeniem za użytkowanie urządzeń przemysłowych, ponieważ maszyny i urządzenia, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta