Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć w kosztach dług, którego nie da się odzyskać

21 października 2019 | Podatki i księgowość | Tomasz Krywan

Nieściągalność wierzytelności jest uprawdopodobniona, gdy sąd wyda postanowienie o oddaleniu wniosku 
o ogłoszenie upadłości dłużnika, z powodu nieposiadania przez niego majątku. Niekoniecznie musi to być dokument sądu polskiego.

- Jestem podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Niemiecki kontrahent nie zapłacił mi kilku faktur z początku 2019 roku. Okazało się, że mój dłużnik z Niemiec jest niewypłacalny. Niemiecki sąd okręgowy odrzucił przy tym wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego wobec tej firmy z powodu braku majątku. Obecnie chcę odpisać wierzytelność jako nieściągalną w koszty podatkowe na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT. Czy powinienem skierować sprawę do sądu? Czy aby odpisać tę wierzytelność w koszty podatkowe muszę mieć oryginał postanowienia sądu o odrzuceniu wniosku o ogłoszenie upadłości? Czy taka wierzytelność może się przedawnić, jeśli nie oddam tego do sądu, tylko odpiszę w koszty na podstawie postanowienia sądu o odrzuceniu wniosku o ogłoszenie upadłości? – pyta czytelnik.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT wierzyciele mogą zaliczać wierzytelności nieściągalne bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Jest to możliwe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament