Usługa za granicą, podatek w Polsce
Oceniając, czy w danym przypadku występuje obowiązek poboru podatku u źródła, należy w pierwszej kolejności ustalić, kiedy możemy mówić, że dochód osiągnięty jest na terytorium RP.
W toku prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy nabywają różne usługi (w tym niematerialne) od swoich kontrahentów. Jeżeli zbywcy nie posiadają w Polsce siedziby lub zarządu, to wówczas na tych przedsiębiorcach ciąży ograniczony obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o CIT. Tym samym polski podmiot, wypłacając zagranicznym kontrahentom wynagrodzenie za tego rodzaju usługi, zobowiązany jest do potrącenia podatku u źródła, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT.
Obowiązek poboru podatku u źródła dotyczy pewnych kategorii należności, które zostały wyszczególnione przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT (patrz ramka).
Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, nierezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Oceniając zatem, czy w danym przypadku występuje obowiązek poboru podatku u źródła, należy w pierwszej kolejności ustalić, kiedy możemy mówić, że dochód osiągnięty jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Przykładowy katalog
Ustawa o CIT nie definiuje sformułowania „przychody uzyskane na terytorium RP". Niemniej jednak, art. 3 ust. 3, dodany do tej ustawy 1 stycznia 2017 r., zawiera przykładowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta