Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługa za granicą, podatek w Polsce

21 października 2019 | Podatki i księgowość | Przemysław Szwed

Oceniając, czy w danym przypadku występuje obowiązek poboru podatku 
u źródła, należy w pierwszej kolejności ustalić, kiedy możemy mówić, 
że dochód osiągnięty jest na terytorium RP.

 

W toku prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy nabywają różne usługi (w tym niematerialne) od swoich kontrahentów. Jeżeli zbywcy nie posiadają w Polsce siedziby lub zarządu, to wówczas na tych przedsiębiorcach ciąży ograniczony obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o CIT. Tym samym polski podmiot, wypłacając zagranicznym kontrahentom wynagrodzenie za tego rodzaju usługi, zobowiązany jest do potrącenia podatku u  źródła, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT.

Obowiązek poboru podatku u źródła dotyczy pewnych kategorii należności, które zostały wyszczególnione przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT (patrz ramka).

Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, nierezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Oceniając zatem, czy w danym przypadku występuje obowiązek poboru podatku u źródła, należy w pierwszej kolejności ustalić, kiedy możemy mówić, że dochód osiągnięty jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przykładowy katalog

Ustawa o CIT nie definiuje sformułowania „przychody uzyskane na terytorium RP". Niemniej jednak, art. 3 ust. 3, dodany do tej ustawy 1 stycznia 2017 r., zawiera przykładowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament