Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kluczową sprawą jest ekonomia

21 października 2019 | Walczymy ze smogiem
źródło: materiały prasowe

rozmowa | Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy.

 

Polska jest w czołówce krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Oddychanie nim negatywnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców i jest jedną z przyczyn chorób, m.in. układu oddechowego. Smog odpowiada również za przedwczesną śmierć, przez smog obniża się także produktywność pracy. Czy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że jest aż tak źle?

Piotr Siergiej: Wiedza o niekorzystnym wpływie zanieczyszczenia powietrza na stan naszego zdrowia jest już powszechnie znana. Zupełnie inną sprawą jest to, co z tą wiedzą robimy. Czy wpływa ona na nasze postawy i zachowania? Każdy z nas powinien wziąć odpowiedzialność za stan powietrza w naszym kraju. W Polsce rocznie spala się w gospodarstwach domowych ok. 12–13 mln ton węgla. W Europie od dekad tak się już nie dzieje. Sposób, w jaki ogrzewamy nasze domy, korzystając z węgla jako głównego paliwa, przekłada się na jakość naszego zdrowia czy długość życia. To musi ulec zmianie. Musimy mieć mądre programy wsparcia wymiany kotłów, ociepleń domów i skierować się w stronę niskoemisyjnych źródeł ciepła, w tym energii odnawialnej. Zapominamy, że wiatr i słońce to nasze polskie złoto.

Według raportu firm Deloitte oraz InnoEnergy co roku Unia Europejska płaci za smog około 2,9 proc. wygenerowanego na jej terenie PKB. Polska traci aż 111 mld zł rocznie przez smog....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament