Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sierra Gorda to niefrasobliwość

21 października 2019 | Ekonomia i rynek

Adam Lipiński Obecny rząd od początku miał krytyczne zdanie 
o przejęciu przez KGHM kanadyjskiej Quadry i inwestycji 
w odkrywkową kopalnię miedzi i molibdenu w Chile.

Krytykowaliśmy tę inwestycję, kiedy byliśmy jeszcze w opozycji. I nie dlatego, że zrealizowano ją za rządów PO–PSL. Uważamy, że była ogromnym błędem i niefrasobliwością. Kosztowną fanaberią ówczesnego kierownictwa KGHM Polska Miedź.

My też byliśmy krytykowani, np. za zakup przez PKN Orlen rafinerii w Możejkach w 2006 r. Ale ta transakcja była częścią budowy systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski, a dla płockiego koncernu szansą na umocnienie pozycji w regionie, powstrzymanie ekspansji rosyjskich koncernów, kontrolowanych przez tamtejsze służby specjalne.

Zakup i modernizacja Możejek kosztowały ok. 4 mld dol. Przez lata rządów PO–PSL słyszeliśmy, że zakład jest nierentowny, bez perspektyw na wyjście ze strat, i jedyne co można zrobić, to go sprzedać. Komu, wiadomo. Za tyle, ile dadzą, a więc ze stratą.

Po wyborach w 2015 r. jak za dotknięciem różdżki Możejki rozkwitły. W latach 2015–2018 łączny zysk netto Orlen Lietuva wyniósł 732 mln dol. Wystarczyło porozumieć się z litewskim władzami ws. przywrócenia transportu przez litewskie koleje krótszym, rozebranym w apogeum konfliktu odcinkiem do łotewskiego Renge i zamknąć polski rynek dla przemycanego paliwa z Rosji. Nasi poprzednicy zamiast budować dobre kontakty z Litwą, woleli bratać się z Rosją, a zamiast walczyć z mafią paliwową, wypłacali jej nienależny VAT.

Od kiedy przejęliśmy rządy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament