Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyrektor KIS ustali prawidłową stawkę VAT

21 października 2019 | Podatki i księgowość | Agnieszka Laskowska

Już od 1 listopada przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej klasyfikującej towar lub usługę zgodnie 
z Nomenklaturą scaloną (CN), PKOB lub PKWiU.

 

Wiążące informacje stawkowe (WIS) to decyzje, które mają stanowić ochronę w zakresie prawidłowości dokonanych klasyfikacji towarów i usług zgodnie z Nomenklaturą scaloną (CN), Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) czy Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), a w konsekwencji – w zakresie prawidłowości stosowanych stawek VAT.

Wniosek o WIS może jednak zawierać żądanie sklasyfikowania towaru lub usługi na potrzeby przepisów innych niż te dotyczące określenia stawki VAT, jak chociażby regulacji w zakresie zastosowania mechanizmu podzielonej płatności. Lista towarów i  usług podlegających temu mechanizmowi oparta została również na kodach PKWiU.

Co ciekawe, przedmiotem wniosku o WIS mogą być także towary i usługi, które w ocenie wnioskodawcy razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu. Mowa tutaj o tzw. świadczeniach złożonych, a więc (zgodnie z utrwalonym orzecznictwem) takich, w których dwie lub więcej czynności wykonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie jedno niepodzielne zdarzenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny. Właściwa klasyfikacja takich świadczeń dla celów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament