Czyste powietrze to lepsze zdrowie, dłuższe życie i więcej przyjemności
Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera blisko 50 tys. osób rocznie – podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Organizacja ta uznała złej jakości powietrze za najpoważniejsze środowiskowe zagrożenie zdrowia na świecie. Oddychając zanieczyszczonym powietrzem, jesteśmy narażeni na większe ryzyko chorób serca, raka płuc, chorób układu oddechowego i udaru.
Według WHO w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie. Pod względem obecności pyłów PM2,5 plasujemy się na drugiej pozycji. Najgroźniejszy dla naszego zdrowia jest pył PM2,5, którego średnica jest mniejsza niż 2,5 mikrometra i bez trudu dociera on do górnych dróg oddechowych, płuc, przenika także do krwi. Im wyższe stężenia zanieczyszczeń, tym częściej i poważniej chorujemy. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Oddychając zanieczyszczonym powietrzem, jesteśmy narażeni na większe ryzyko chorób serca, raka płuc, chorób układu oddechowego i udaru mózgu. Wdychanie spalin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta