Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd zaczął prace zmierzające do zmiany norm dla nadajników komórkowych

21 października 2019 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Ministerstwo Cyfryzacji rekomenduje podniesienie norm dla sieci komórkowych w kraju. Musi porozumieć się w tej kwestii z resortem zdrowia współodpowiedzialnym za nowe rozporządzenie. Urszula Zielińska

 

Zaczęły się prace nad nowym rozporządzeniem ustalającym dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych (tzw. PEM) w środowisku dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i miejsc dostępnych dla ludności, w tym nadajników telefonii komórkowej.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wchodzą w życie 25 października, rozporządzenie wydać ma ministerstwo zdrowia w porozumieniu z ministerstwem cyfryzacji.

– Rekomendujemy, aby nowe normy PEM w Polsce były zgodne z zaleceniami ICNIRP dla państw w Unii Europejskiej – mówi nam Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

ICNIRP (Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym) to organizacja non profit o charakterze naukowym z siedzibą niedaleko Monachium. W 2018 r. poddała konsultacjom zaproponowane w 2009 r. normy, ale – jak informują nas eksperci z Instytutu Łączności – norm dla najpopularniejszych obecnie sieci mobilnych nie zmieniła.

Obecnie w Polsce górne limity PEM dla częstotliwości w zakresie 300 MHz – 300 GHz to 7 V/m. ICNIRP zaleca zaś 28–61 V/m zależnie od częstotliwości (za Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji).

W dyskusji o PEM operatorzy najczęściej posługują się inną miarą – gęstością mocy – wyrażoną w W/mkw. W Polsce limit to 0,1 W/mkw., podczas gdy zalecenie ICNIRP to 10 W/mkw. Ponieważ są to tylko zalecenia, to różne kraje w UE...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament