Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można odliczyć VAT od opłat za zarządzanie funduszem

21 października 2019 | Podatki i księgowość | Emilia Wolnowska

Podatnik, który otrzymane darowizny i dotacje inwestuje w fundusz i dochody z niego przeznacza na pokrycie kosztów ogółu działalności (opodatkowanej i zwolnionej), nie uwzględni w rozliczeniach, z tytułu kosztów ogólnych, podatku naliczonego związanego z tymi inwestycjami.

Tak wynika z wyroku TSUE z 3 lipca 2019 r. (C‑316/18) w sprawie uniwersytetu w Cambridge.

Stan faktyczny

Uniwersytet w Cambridge jest placówką edukacyjną niemającą celu zarobkowego, która poza działalnością główną polegającą na świadczeniu usług edukacyjnych, zwolnionych z VAT, przeprowadza również transakcje podlegające opodatkowaniu, w ramach działalności badawczej w celach handlowych, sprzedaży publikacji, udzielania porad, świadczenia usług w zakresie wyżywienia, zakwaterowania oraz wynajmu instalacji i urządzeń. Naliczony VAT związany z kosztami zarówno transakcji podlegających opodatkowaniu VAT, jak i transakcji zwolnionych jest, zgodnie ze  szczególną metodą częściowego zwolnienia, zatwierdzoną przez organ podatkowy na mocy prawa brytyjskiego, dzielony między te dwa rodzaje transakcji. Działalność uniwersytetu w Cambridge jest finansowana częściowo z darowizn i dotacji przekazywanych na fundusz, a następnie inwestowanych. Fundusz ten jest zarządzany przez osobę trzecią.

Uniwersytet chciał odliczyć VAT z tytułu opłat uiszczonych za zarządzanie funduszem. Uważał, że dochody generowane przez ten fundusz zostały wykorzystane w celu sfinansowania kosztów całej prowadzonej przez niego działalności.

Brytyjski organ podatkowy odmówił mu prawa do odliczenia VAT. Stwierdził, że opłaty były bezpośrednio i wyłącznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11489

Wydanie: 11489

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament