Nie można odliczyć VAT od opłat za zarządzanie funduszem
Podatnik, który otrzymane darowizny i dotacje inwestuje w fundusz i dochody z niego przeznacza na pokrycie kosztów ogółu działalności (opodatkowanej i zwolnionej), nie uwzględni w rozliczeniach, z tytułu kosztów ogólnych, podatku naliczonego związanego z tymi inwestycjami.
Tak wynika z wyroku TSUE z 3 lipca 2019 r. (C‑316/18) w sprawie uniwersytetu w Cambridge.
Stan faktyczny
Uniwersytet w Cambridge jest placówką edukacyjną niemającą celu zarobkowego, która poza działalnością główną polegającą na świadczeniu usług edukacyjnych, zwolnionych z VAT, przeprowadza również transakcje podlegające opodatkowaniu, w ramach działalności badawczej w celach handlowych, sprzedaży publikacji, udzielania porad, świadczenia usług w zakresie wyżywienia, zakwaterowania oraz wynajmu instalacji i urządzeń. Naliczony VAT związany z kosztami zarówno transakcji podlegających opodatkowaniu VAT, jak i transakcji zwolnionych jest, zgodnie ze szczególną metodą częściowego zwolnienia, zatwierdzoną przez organ podatkowy na mocy prawa brytyjskiego, dzielony między te dwa rodzaje transakcji. Działalność uniwersytetu w Cambridge jest finansowana częściowo z darowizn i dotacji przekazywanych na fundusz, a następnie inwestowanych. Fundusz ten jest zarządzany przez osobę trzecią.
Uniwersytet chciał odliczyć VAT z tytułu opłat uiszczonych za zarządzanie funduszem. Uważał, że dochody generowane przez ten fundusz zostały wykorzystane w celu sfinansowania kosztów całej prowadzonej przez niego działalności.
Brytyjski organ podatkowy odmówił mu prawa do odliczenia VAT. Stwierdził, że opłaty były bezpośrednio i wyłącznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta