Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Publikujmy z umiarem

22 października 2019 | Rzecz o prawie | Edyta Duchnowska

Bywa, że nawet rodzic musi mieć zgodę na zamieszczenie zdjęcia dziecka 
w internecie. Inaczej może naruszyć dobra osobiste pociechy.

Nie ulega wątpliwości, że internet i media społecznościowe zawładnęły naszym życiem. Zapewne każdy z nas z nich korzysta. Z przyjemnością oglądamy zdjęcia na profilach znajomych. Podziwiamy zdjęcia rodzinne, w tym dzieci, z wakacji, imprez rodzinnych. Chętnie również dzielimy się sukcesami naukowymi i sportowymi naszych dzieci. Kto z nas nie lubi otrzymywać gratulacji i tzw. lajków? W obecnych czasach większość z nas chce dzielić się tymi ważnymi chwilami z przyjaciółmi i znajomymi. Media społecznościowe niosą jednak z sobą wiele niebezpieczeństw, a my nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że przepisy prawa wskazują, według jakich zasad mogą być rozpowszechniane zdjęcia z wizerunkiem dzieci.

Dobro osobiste bez względu na wiek

Decydując się na udostępnienie materiałów zawierających wizerunek dziecka w sieci, warto zapoznać się z przepisami prawnymi regulującymi tę materię.

Podstawowe znaczenie ma pojęcie wizerunku. Zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego wizerunek jest jednym z dóbr osobistych człowieka. Jest to dobro przynależne do każdego człowieka i niezbywalne, chronione nawet po śmierci.

Wizerunkiem są tylko cechy zewnętrzne osoby. Wizerunkiem będzie więc każda podobizna dziecka, bez względu na technikę jej utrwalenia i wykonania. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 28 maja 2015 r. (I ACa 158/15), przez „pojęcie wizerunku należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11490

Wydanie: 11490

Spis treści

Materiał partnera

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament