Ile na adwokata i czy warto?
Współpraca z pełnomocnikiem nie tylko poprawia samopoczucie, ale i podnosi świadomość prawną jego klienta. A to wartość bardzo cenna.
Przepisów prawa jest coraz więcej. To ogólnoświatowy trend, by regulować przepisami wszystkie dziedziny życia, usługi, produkcję, wymianę handlową itp. W takim świecie niezbędna jest edukacja prawna społeczeństwa, i to już w szkole. Chodzi przecież o ułatwianie ludziom życia. Podstawowa wiedza prawna pozwoli na ocenę sytuacji, czy jest na tyle skomplikowana, że wymaga pomocy profesjonalisty, na przykład adwokata.
O taką edukację powinni dbać rządzący, bo to leży w interesie sprawnie funkcjonującego państwa. Niestety, na tym polu dostrzegam daleko idące zaniedbania. Samorządy zawodów zaufania publicznego, w tym samorząd adwokacki, starają się wypełniać tę lukę.
Przykłady można mnożyć
Od 21 do 26 października 2019 r. odbywa się VII edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Prawnicy, a wśród nich adwokaci i aplikanci adwokaccy, prowadzą w szkołach w całej Polsce lekcje o znaczeniu konstytucji w życiu obywateli. W tym roku głównym zagadnieniem jest wolność słowa oraz znaczenie tzw. mowy nienawiści i zagrożenia z nią związane.
W sierpniu ruszyła kampania informacyjna „Adwokat w każdym przypadku". Przewodnikiem po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta