Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zostało mało czasu, by założyć konto w PLN

22 października 2019 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Przez obowiązkowy split payment zagraniczne firmy, które w Polsce są tylko zarejestrowane na VAT, muszą otworzyć polskie rachunki w bankach.

 

Do premiery obowiązkowej podzielonej płatności, czyli split payment w Polsce, zostało zaledwie kilkanaście dni. To niewiele, zwłaszcza gdy trzeba założyć konto w banku i renegocjować setki kontraktów. A takie wyzwanie może czekać tysiące zagranicznych firm, których aktywność w Polsce ogranicza się do kupowania towarów i usług. Eksperci przypominają: od 1 listopada muszą mieć polskie konto.

Dodatkowa formalność

Jak przypomina Mirosław Siwiński, doradca podatkowy radca prawny w Advicero Nexia, split payment, czyli podzielona płatność, to system rozliczenia VAT przez specjalne konto.

– Polega on na tym, że kwota z faktury jest rozbijana na dwie pozycje: to, co stanowi zapłatę za towar czy usługę, trafia na zwykłe konto kontrahenta, a podatek na specjalne konto VAT.

Dziś podzielona płatność co do zasady jest dobrowolna. Ale już od 1 listopada będzie obowiązkowa dla podatnika VAT, który dokona zakupów w kategoriach wrażliwych,, a wartość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11490

Wydanie: 11490

Spis treści

Materiał partnera

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament