Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciw biegunce

22 października 2019 | Rzecz o zdrowiu | Karolina Kowalska
Zakażenia rotawirusami to ogromne koszty związane z pobytem w szpitalu i zwolnieniami lekarskimi – podkreślali uczestnicy debaty
źródło: materiały prasowe
Zakażenia rotawirusami to ogromne koszty związane z pobytem w szpitalu i zwolnieniami lekarskimi – podkreślali uczestnicy debaty

Powszechne szczepienia przeciw rotawirusom pozwolą uniknąć niepotrzebnych hospitalizacji i groźnych powikłań – uważają eksperci.

Szczepienia przeciwko rotawirusom, będącym najczęstszą przyczyną biegunki wśród niemowląt i dzieci, zabrakło jako obowiązkowych i refundowanych w Kalendarzu Szczepień Ochronnych na 2020 r. I to pomimo rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) do stosowania szczepionki przeciwko rotawirusom w powszechnym szczepieniu w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO).

Istnieje jednak szansa, że rodzice nie będą musieli płacić za szczepionkę z własnej kieszeni. Jak zapewnia prof. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny (GIS), wydaje się, że uda się przekonać decydentów, by w resorcie zdrowia znalazły się na to pieniądze.

O potrzebie ochrony przed rotawirusami urzędnicy i eksperci dyskutowali podczas debaty „Profilaktyka i szczepienia – korzyści społeczne i ekonomiczne powszechnych szczepień obowiązkowych przeciwko rotawirusom", zorganizowanej przez Instytut Studiów Wschodnich.

Jak wynika z badania Kantar Polska, świadomość zakażenia rotawirusami wśród mam rośnie, a 60 proc. kobiet mających dzieci w wieku do pięciu lat poddaje je zarówno szczepieniom obowiązkowym, jak i zalecanym, kierując się lękiem przed chorobą dziecka, ale i hospitalizacją.

Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11490

Wydanie: 11490

Spis treści

Materiał partnera

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament