Przeciw biegunce
Powszechne szczepienia przeciw rotawirusom pozwolą uniknąć niepotrzebnych hospitalizacji i groźnych powikłań – uważają eksperci.
Szczepienia przeciwko rotawirusom, będącym najczęstszą przyczyną biegunki wśród niemowląt i dzieci, zabrakło jako obowiązkowych i refundowanych w Kalendarzu Szczepień Ochronnych na 2020 r. I to pomimo rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) do stosowania szczepionki przeciwko rotawirusom w powszechnym szczepieniu w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO).
Istnieje jednak szansa, że rodzice nie będą musieli płacić za szczepionkę z własnej kieszeni. Jak zapewnia prof. Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny (GIS), wydaje się, że uda się przekonać decydentów, by w resorcie zdrowia znalazły się na to pieniądze.
O potrzebie ochrony przed rotawirusami urzędnicy i eksperci dyskutowali podczas debaty „Profilaktyka i szczepienia – korzyści społeczne i ekonomiczne powszechnych szczepień obowiązkowych przeciwko rotawirusom", zorganizowanej przez Instytut Studiów Wschodnich.
Jak wynika z badania Kantar Polska, świadomość zakażenia rotawirusami wśród mam rośnie, a 60 proc. kobiet mających dzieci w wieku do pięciu lat poddaje je zarówno szczepieniom obowiązkowym, jak i zalecanym, kierując się lękiem przed chorobą dziecka, ale i hospitalizacją.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta