Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urząd nie musi tłumaczyć dokumentu

22 października 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Zaistnienie bariery językowej, w toku postępowania administracyjnego (podatkowego), nie skutkuje naruszeniem zasady zapewnienia czynnego udziału strony w postępowaniu. Ma ona bowiem prawo do ustanowienia pełnomocnika władającego językiem polskim – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Z uwagi na wzrastającą liczbę cudzoziemców na terytorium Polski, organy administracji publicznej prowadzą coraz więcej spraw, w których stronami są takie osoby. W przeważającej liczbie, obcokrajowcy nie władają językiem polskim na poziomie umożliwiającym im samodzielne prowadzenie takiego postępowania. Naczelny Sąd Administracyjny wyroku z 11 września 2019 r., II FSK 186/19, LEX nr 2723460 wypowiedział się co do konsekwencji niezapewnienia cudzoziemcowi tłumaczenia dokumentów na język ojczysty, zawartych w aktach sprawy.

Stan faktyczny

Sprawa dotyczyła postępowania prowadzonego przez naczelnika urzędu skarbowego w przedmiocie odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe spółki. Taką osobą był obywatel Republiki Federalnej Niemiec, który był członkiem zarządu spółki. W 2015 r. organ podatkowy orzekł o takiej odpowiedzialności strony. Strona wniosła odwołanie od decyzji wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Organ II instancji w drodze postanowienia odmówił przywrócenia terminu oraz stwierdził, że odwołanie zostało wniesione po terminie. Następnie w 2016 r. wniosła o wznowienie postępowania na podstawie art. 240 § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej (o.p.) – z uwagi na wydanie decyzji na podstawie fałszywych dowodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11490

Wydanie: 11490

Spis treści

Materiał partnera

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament