Amerykanie stawiają na Sołowowa w atomie
Przekazanie newralgicznej technologii w ręce prywatnego partnera to dowód wielkiego zaufania ze strony USA. Zwłaszcza że najbogatszy Polak chce budować minireaktory również poza Polską.
Informacja o podpisaniu porozumienia w sprawie współpracy z amerykańsko-japońskim General Electric Hitachi Nuclear Energy została upubliczniona podczas zorganizowanego w poniedziałek w Brukseli europejsko-amerykańskiego forum na temat technologii SMR (U.S. – EU High Level Industrial Forum on Small Modular Reactors). Podczas tego spotkania Michał Sołowow występował jako przedstawiciel tych europejskich przedsiębiorców, którzy chcieliby realizować podobne inwestycje i dysponują na to odpowiednimi środkami. USA reprezentował w Brukseli sekretarz energii Rick Perry.
Najtańszy z reaktorów
Z uzyskanych przez „Rzeczpospolitą" informacji wynika, że na podstawie wrześniowego porozumienia General Electric Hitachi Nuclear Energy Americas dostarczy polskiemu przedsiębiorcy technologię typu BWRX-300, na bazie której budowane będą reaktory wodne wrzące o mocy 300 MW, z obiegiem naturalnym i pasywnym systemem chłodzenia.
Jedno nie ulega wątpliwości: minielektrownia Sołowowa nie będzie częścią rządowych planów, ani też konkurencją dla konwencjonalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta