Płatności bezgotówkowe to drzwi do nowoczesności
Dziś udział płatności bezgotówkowych w rynku zdeterminowany jest przez dostępność technologii. Jednak nie ulega wątpliwości, że ich udział będzie rósł kosztem transakcji dokonywanych gotówką, uważają eksperci.
W jakim miejscu pod względem płatności bezgotówkowych jest Polska? Jakie wyzwania stoją przed krajową branżą płatności bezgotówkowych? Nad tymi kwestiami zastanawiali się uczestnicy debaty „Nowa era w płatnościach bezgotówkowych. Rola najnowszych technologii – rozwój infrastruktury – rozwiązania prawne", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą".
Czym najchętniej płacą Polacy
Czy dziś w Polsce przeważają tradycyjne płatności gotówkowe, czy też Polacy już teraz częściej korzystają z płatności elektronicznych?
– Płatności bezgotówkowe i gotówkowe rozkładają się mniej więcej po 50 proc. udziału we wszystkich płatnościach. Przede wszystkim wielkość transakcji bezgotówkowych równoważy to, co dzieje się w transakcjach dokonywanych gotówką – stwierdził Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Krzysztof Polończyk, prezes First Data Polska, podkreślił, że dyskusja o teraźniejszości i przyszłości gotówkowych i bezgotówkowych form płatności jest możliwa dzięki dynamicznemu wzrostowi wartości i wolumenu transakcji bezgotówkowych w ciągu kilku ostatnich lat. A wzrost zawdzięczamy rosnącemu zaufaniu konsumentów do kart i innych bezgotówkowych instrumentów płatniczych z jednej strony, z drugiej – intensywnej rozbudowie bezgotówkowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta