Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej firm z USA w naszej chmurze

22 października 2019 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Google może nie być jedynym partnerem Operatora Chmury Krajowej. Spółka namawia innych gigantów z USA na budowę centrów danych nad Wisłą.

Operator Chmury Krajowej (OChK), spółka stworzona przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju, która ma pomóc w cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw, nie chce koncentrować się wyłącznie na oferowaniu rozwiązań Google Cloud. Choć amerykański koncern został partnerem strategicznym OChK, to rodzima spółka zaoferuje przedsiębiorcom możliwość przechowywania wrażliwych danych poza zasięgiem obcych rządów. Dziś taką furtką do grzebania w plikach gromadzonych na zewnętrznych serwerach jest amerykańska ustawa Cloud Act, która daje tamtejszym instytucjom – z uwagi na „względy bezpieczeństwa" – prawo do wglądu w dane klientów przechowywane w chmurze zarządzanej przez operatorów z USA. Dotyczy to m.in. infrastruktury Amazona, Microsoftu, Oracle czy właśnie Google'a. Kontrowersyjną sprawę opisaliśmy w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolitej".

Będą nowi partnerzy?

OChK ma własną infrastrukturę chmurową działającą niezależnie od globalnych dostawców chmurowych. Jak tłumaczy Roman Młodkowski, dyrektor strategii OChK, spółka doradza, jak efektywnie i bezpiecznie korzystać z poszczególnych usług. – Z infrastruktury zbudowanej przez OChK klienci wybierają różne usługi, od zautomatyzowanych środowisk deweloperskich, testowych i produkcyjnych aż po wirtualne stanowisko pracy, dzięki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11490

Wydanie: 11490

Spis treści

Materiał partnera

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament