Ranking ofert z aukcji elektronicznej nie przesądza o wyborze oferty
Celem przeprowadzenia aukcji elektronicznej nie jest ustalenie wiążącej punktacji, a doprowadzenie do odpowiedniego obniżenia cen (licytowanego kryterium) przez wykonawców – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.
W wyroku z 4 października 2019 r. Krajowa Izba Odwoławcza (sygn. akt KIO 1805/19) uznała, iż charakter prawny instytucji aukcji elektronicznej nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, że wynik ustalony wskutek jej przeprowadzenia jest wynikiem decydującym o ostatecznej hierarchii ofert w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. KIO w orzeczeniu tym podzieliła argumentację zamawiającego, iż aukcja elektroniczna jako czynność wykonywana w toku postępowania, nie prowadzi do wiążącego ustalenia rankingu ofert. Zamawiający, po jej przeprowadzeniu jest bowiem zobligowany do ponownej oceny ofert z uwzględnieniem wyników aukcji, co wskazuje na odrębny charakter czynności przeprowadzania aukcji elektronicznej i czynności wyboru oferty najkorzystniejszej.
Istota aukcji elektronicznej
Procedura aukcji elektronicznej, w klasycznym jej ujęciu, przeprowadzana jest przy pomocy systemu informatycznego, który umożliwia wykonawcom biorącym udział w postępowaniu, wprowadzenie niezbędnych danych w trybie bezpośredniego połączenia ze stroną systemu oraz składanie kolejnych, korzystniejszych postąpień, podlegających automatycznej ocenie i klasyfikacji.
Treść przepisów 91a – 91d ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) pozwala przyjąć, że po przeprowadzeniu aukcji zamawiający nie dokonuje ponownej oceny ofert, lecz wybiera ofertę z uwzględnieniem wyników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta