Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

MDR – problemy praktyczne

30 października 2019 | Rachunkowość | Agata Kowalik

Od 1 stycznia 2019 r., tj. wejścia w życie przepisów dotyczących tzw. schematów podatkowych upłynęło już kilka miesięcy, więc wydawać by się mogło, że nie powinny już rodzić dużych wątpliwości. Niestety, nawet wydane do nich objaśnienia Ministerstwa Finansów okazały się niewystarczające, a liczne problemy interpretacyjne pozostały.

1.Jeżeli jest kilku korzystających, a nie ma promotora, to kto dokonuje zgłoszenia schematu podatkowego?

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej (dalej o.p.) obowiązek dokonania zgłoszenia schematu podatkowego do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ciąży w pierwszej kolejności na tzw. promotorze. Promotorem jest osoba (w szczególności może nią być doradca podatkowy, adwokat, radca prawny, pracownik banku lub innej instytucji finansowej doradzający klientom), która opracowuje, oferuje, udostępnia lub wdraża uzgodnienie będące schematem podatkowym.

Niemniej jednak często zdarzają się sytuacje, w których obowiązek dokonania zgłoszenia będzie spoczywał na samym korzystającym (np. gdy promotor nie występuje).

Zgodnie z art. 86a § 1 pkt 3 o.p., korzystającym jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której udostępniane jest lub wdrażane uzgodnienie, lub która jest przygotowana do wdrożenia uzgodnienia lub dokonała czynności służącej wdrożeniu takiego uzgodnienia.

Niewykluczone, że zaistnieje sytuacja, w której kilka podmiotów – w odniesieniu do tego samego uzgodnienia – będzie spełniało definicję korzystającego (np. podatnik i płatnik).

Czy w takim przypadku każdy z korzystających powinien dokonać niezależnego zgłoszenia?

Odpowiedź na to pytanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11497

Wydanie: 11497

Spis treści

Komunikaty

Monitor Biznesu

Nieprzypisane

Zamów abonament