Od świadczenia związanego z pensją płatnik musi pobrać zaliczkę
Kwota wypłacona na podstawie uwzględnienia przez sąd pozwu o utracony dodatek do wynagrodzenia za pracę w soboty, niedziele i święta nie korzysta ze zwolnienia. Aleksandra Tarka
Sprawa dotyczyła wykładni ustawy o, PIT, ale w zakresie obowiązków płatnika. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która miała wątpliwości, co do opodatkowania kwot wypłaconych pracownikowi. Wyjaśniła, że jest zatrudniony w spółce od 1 stycznia 2015 r. i złożył pozew do sądu o wypłatę utraconego dodatku do wynagrodzenia za pracę w soboty, niedziele i święta, której nie świadczył. Świadczenie wynikało z postanowień Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP).
Sąd zasądził od pozwanego pracodawcy na rzecz powoda stosowne kwoty wraz z ustawowymi odsetkami, nie określając jednak, jakie źródło przychodu stanowią. Pracodawca realizując wyrok sądu uznał, że jest to wynagrodzenie lub świadczenie porównywalne. W konsekwencji uważał, że zasądzone kwoty stanowią odszkodowanie, wynikające z postanowień ZUZP.
Tak kwalifikując zasądzone świadczenie wraz z odsetkami, spółka zastosowała do wypłaconych kwot zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Postanowiła się jednak upewnić czy postąpiła prawidłowo. Fiskusa zapytała czy jako płatnik postąpiła prawidłowo uznając, że nie powstał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta