Hulajnoga jako środek transportu
Wydatek poniesiony na zakup elektrycznego urządzenia transportu osobistego można zaliczyć do kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej, jeśli stanowi on przede wszystkim środek transportu do klientów i miejsca jej wykonywania. Adriana Brzostowska
Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Podatko- wej w interpretacji indywidualnej z 12 września 2019 r. (0113- KDIPT2-1.4011.321.2019.2.KU).
Przedsiębiorca rozliczający się w formie podatku liniowego zakupił hulajnogę elektryczną o wartości 1500 złotych brutto, którą dojeżdża głównie do miejsca wykonywania działalności oraz na spotkania z klientami na terenie Warszawy, redukując w ten sposób czas i koszty transportu. Korzystanie z hulajnogi elektrycznej w ramach prowadzenia przedsiębiorstwa pozwala mu na zredukowanie kosztów związanych z dotarciem do miejsca wykonywania działalności. Mimo iż wykorzystuje hulajnogę przede wszystkich w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, okazjonalnie zdarza mu się używać jej również w innych celach (np. robiąc zakupy, czy zatrzymując się w restauracji po drodze do domu).
Przedsiębiorca prowadzi ewidencję podatkową w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ze względu na wartość zakupu (nieprzekraczającą 10 000 zł) zamierza on zaliczyć wydatek poniesiony na zakup hulajnogi elektrycznej do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo w miesiącu dokonania zakupu, ewentualnie miesiąc po nim.
W związku z tym przedsiębiorca zwrócił się do dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej z zapytaniem, czy wydatek poniesiony na zakup hulajnogi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta