Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przewalutowanie kredytu bankowego i pożyczek pieniężnych

30 października 2019 | Rachunkowość | Marek Barowicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Pożyczanie walut obcych to częsty sposób na finansowanie działalności gospodarczej. Taki sposób pozyskiwania kapitału wiąże się z określonymi obowiązkami dla przedsiębiorcy, a także z ujęciem tego zdarzenia w księgach rachunkowych. MAREK BAROWICZ

 

Kredyty bankowe (obrotowe, inwestycyjne) oraz pożyczki pieniężne (zarówno bankowe, jak i cywilne), udzielane przez banki oraz innych przedsiębiorców, zarówno w walucie krajowej (w tym denominowane lub indeksowane do waluty obcej), jak i w walucie obcej (tj. kredyty walutowe, uruchamiane i spłacane bezpośrednio w walucie obcej), stanowią jedno ze źródeł finansowania działalności przedsiębiorstw.

Zgodnie z art. 69 ust. 1 prawa bankowego, przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Umowa kredytowa powinna być zawarta na piśmie i określać, m.in.: walutę kredytu oraz szczegółowe zasady określania sposobów i terminów ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego kalkulowana jest kwota kredytu, jego transz i rat kapitałowo-odsetkowych oraz reguł przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu (w przypadku umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty obcej).

UWAGA!

W ramach umowy o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty obcej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11497

Wydanie: 11497

Spis treści

Komunikaty

Monitor Biznesu

Nieprzypisane

Zamów abonament