Ulga na złe długi
Nowe rozwiązanie wprowadzone w podatkach dochodowych pozwoli wierzycielowi na pomniejszenie przychodu o wierzytelność pieniężną, której dłużnik nie zapłacił w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie, na fakturze lub na rachunku.
Nowelizacja ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych od 1 stycznia 2020 r. wśród wieli zmian wprowadza także rozwiązania w zakresie nieregulowanych w terminie należności, czyli tzw. ulgi na złe długi, na wzór mechanizmu funkcjonującego od wielu lat w zakresie podatku od towarów i usług.
Ulga na złe długi została uregulowana w art. 18f ustawy o CIT i art. 26i ustawy o PIT.
Zgodnie z art. 26i ust. 1 ustawy o PIT podstawa obliczenia podatku ustalona zgodnie z art. 26 ust. 1, art. 30c ust. 2 lub art. 30ca ust. 3 oraz po uprzednim odliczeniu kwot określonych w art. 26e:
- może być zmniejszona o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności o zapłatę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta