Wielka Brytania poza Unią to trudniejsze zakupy w sieci
Powstanie niepewność co do przysługujących praw przy umowach online, co istotnie obniży zaufanie unijnych konsumentów do kupowania przez internet od brytyjskich przedsiębiorców.
Obserwując sytuację polityczną dotyczącą brexitu, można przypuszczać, że jest on bardzo prawdopodobny, choć dopóki nie nastąpi, nie jest pewny.
Przyjęcie w drugim czytaniu 22 października br. przez Izbę Gmin projektu ustawy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (European Union Withdrawal Agreement Bill 2019–20) i przedłużenie przez UE terminu brexitu do 31 stycznia 2020 r. (ang. flextension) oddalają ryzyko brexitu bez umowy, jednak go całkowicie nie eliminują. Trzeba mieć bowiem na względzie, że ratyfikacja przez rząd Wielkiej Brytanii umowy o wystąpieniu może nastąpić dopiero po uchwaleniu przez brytyjski parlament ustawy implementującej wynegocjowane porozumienie do krajowego porządku prawnego. Na obecnym etapie projekt ustawy o wystąpieniu zostanie skierowany do komisji na obrady nad jego tekstem i poprawkami, potem powróci do Izby Gmin w celu debaty, zgłaszania kolejnych poprawek, a także trzeciego czytania i głosowania. Następnie podobna procedura odbędzie się w Izbie Lordów. Nie ma pewności, że brytyjski parlament tę ustawę ostatecznie uchwali.
Przyjąwszy, że umowa o wystąpieniu zostanie ratyfikowana przez Wielką Brytanię i UE, bez zmian pozostaje długość okresu przejściowego, przed zakończeniem którego Wielka Brytania i UE powinny wynegocjować i ratyfikować nowe porozumienie ustalające ich wzajemne relacje. Według aktualnego brzemienia umowy o wystąpieniu termin ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta