Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od tego, ile wie administrator, zależy jego odpowiedzialność

19 listopada 2019 | Rzecz o prawie | Ewa Górnisiewicz-Kaczor

Każdy może być źródłem wiedzy o bezprawnych treściach zamieszczonych na portalu.

Odpowiedzialność za treści opublikowane w internecie, które naruszają np. dobra osobiste czy prawa autorskie, może ponieść nie tylko autor takich treści, ale także administrator portalu, na którym zostały opublikowane.

Możliwość wystąpienia do administratora portalu z żądaniem usunięcia naruszających treści to często jedyna szansa na realne dochodzenie ochrony swoich praw. Z uwagi na znaczną liczbę osób zamieszczających bezprawne treści bądź brak możliwości ustalenia, kto jest ich autorem (internet jest pełen wpisów publikowanych wyłącznie pod pseudonimami), występowanie o ochronę praw jest nieracjonalne albo wręcz niemożliwe. Z tego powodu skierowanie żądania do administratora daje osobie, której prawa zostały naruszone, możliwość zablokowania takich treści. Jeżeli administrator nie zablokuje dostępu do nich, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Ocena rozsądnego

Administrator portalu może zwolnić się z odpowiedzialności, jeżeli niezwłocznie po uzyskaniu informacji o naruszającej treści uniemożliwi do niej dostęp. Zasady wydają się jasne. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Przede wszystkim trzeba ustalić, kim jest administrator, aby wiedzieć, kogo wspomniane zasady dotyczą. Administratorem jest podmiot, który świadczy usługę hostingu, czyli udostępnia w celu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament