Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wójt może określać opłaty za usługi komunalne?

19 listopada 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Normy kompetencyjne muszą być wykładane w sposób ścisły. Nie jest dopuszczalne by burmistrz, mając uprawnienie tylko do ustalania opłat, określał w zarządzeniu stawki opłat za usługi komunalne niewymienione w uchwale rady miasta. Jakub Dorosz-Kruczyński

 

Przepisy ustawy o gospodarce komunalnej (dalej u.g.k.) zawierają normy kompetencyjne pozwalające określać stawki cen za usługi komunalne zarówno organom stanowiącym jak i organom wykonawczym jednostek samorządu terytorialnego. W praktyce może dojść do rozbieżność w opłatach za ten sam rodzaj usług określonych przez radę gminy i wójta. Sposób rozstrzygania kolizji takich przepisów został omówiony w jednym z niedawnych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok NSA z 25 września 2019 r., I OSK 258/18, LEX nr 2727022).

Nieuzasadniona odpłatność za usługi

Analizowane zagadnienie prawne pojawiło się w związku ze skargą mieszkańca Lidzbarka Warmińskiego na zarządzenie burmistrza tego miasta, które określało opłaty za usługi świadczone przez gminę na terenie cmentarzy komunalnych. Sporne zarządzenie zostało wydane na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o cmentarzach, art. 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 u.g.k. oraz przepisu aktu prawa miejscowego zawierającego upoważnienie dla burmistrza do określania stawek opłat za takie usługi.

Skarżący zakwestionował zakres przedmiotowy zarządzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament