Kiedy wójt może określać opłaty za usługi komunalne?
Normy kompetencyjne muszą być wykładane w sposób ścisły. Nie jest dopuszczalne by burmistrz, mając uprawnienie tylko do ustalania opłat, określał w zarządzeniu stawki opłat za usługi komunalne niewymienione w uchwale rady miasta. Jakub Dorosz-Kruczyński
Przepisy ustawy o gospodarce komunalnej (dalej u.g.k.) zawierają normy kompetencyjne pozwalające określać stawki cen za usługi komunalne zarówno organom stanowiącym jak i organom wykonawczym jednostek samorządu terytorialnego. W praktyce może dojść do rozbieżność w opłatach za ten sam rodzaj usług określonych przez radę gminy i wójta. Sposób rozstrzygania kolizji takich przepisów został omówiony w jednym z niedawnych orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok NSA z 25 września 2019 r., I OSK 258/18, LEX nr 2727022).
Nieuzasadniona odpłatność za usługi
Analizowane zagadnienie prawne pojawiło się w związku ze skargą mieszkańca Lidzbarka Warmińskiego na zarządzenie burmistrza tego miasta, które określało opłaty za usługi świadczone przez gminę na terenie cmentarzy komunalnych. Sporne zarządzenie zostało wydane na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o cmentarzach, art. 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 u.g.k. oraz przepisu aktu prawa miejscowego zawierającego upoważnienie dla burmistrza do określania stawek opłat za takie usługi.
Skarżący zakwestionował zakres przedmiotowy zarządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta