Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gazem i prądem chcą przegonić smog

19 listopada 2019 | Prawo co dnia | Renata Krupa-Dąbrowska

Coraz więcej miejscowości planuje zabronić palenia węglem na swoim terenie. Najszybciej zakaz ten wprowadzi jeden z nadmorskich kurortów.

 

Sopot, Racibórz i Podkowa Leśna chcą iść śladem Krakowa i wprowadzić zakaz palenia w piecach węglem i drewnem. Liczą na to, że pozbędą się smogu w sezonie grzewczym.

Status uzdrowiska zobowiązuje

– Sopot ma status uzdrowiska. Dlatego bardzo zależy nam na jakości powietrza w mieście. W 2018 r. mieliśmy 14 dni, kiedy zostały przekroczone dopuszczalne normy. Zgodnie z prawem takie przekroczenia są możliwe przez 35 dni w roku. W bieżącym roku przekroczenia norm odnotowaliśmy jednego dnia – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

– Zwróciliśmy się więc do marszałka województwa pomorskiego, by przygotował uchwałę antysmogową tylko dla Sopotu. Jest już jej projekt. Przewiduje on, że od 1 stycznia 2024 r. nie będzie można ogrzewać domów i mieszkań paliwami stałymi, czyli węglem i drewnem. By było to możliwe, musimy do tego czasu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament