Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Doręczenie przez obwieszczenie wymaga większej aktywności strony

19 listopada 2019 | Dobra Administracja | Katarzyna 
Marczuk-Pieńkowska

Zawiadomienie w formie publicznego obwieszczenia usprawnia postępowanie administracyjne, w którym uczestniczy wiele stron. Daje im jednak mniej ochrony 
niż doręczenie osobiste.

Jeszcze do niedawna pisma w postępowaniu administracyjnym prawie zawsze były doręczane przez organ za pośrednictwem operatora pocztowego. Strony oczekiwały zatem na korespondencję, a po zapoznaniu się z nią, mogły podjąć odpowiednie czynności. W ostatnich latach katalog możliwych sposobów przekazywania wiadomości ulegał jednak stopniowemu poszerzeniu, m.in. poprzez wykorzystanie drogi elektronicznej. Jednocześnie wprowadzono możliwość większego zastosowania znanego już wcześniej tzw. doręczenia przez obwieszczenie, które wymaga większej aktywności od samej strony. Jego zaletą jest niewątpliwie stosunkowo łatwy dostęp do informacji, jak i uproszczenie samej procedury informowania, która niejednokrotnie generuje znaczne koszty, zwłaszcza przy wielości stron postępowania.

Organ wybiera sposób zawiadomienia

Taką formę przewiduje art. 49 ustawy z 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (KPA) wskazując, że zawiadomienie stron o decyzjach i innych czynnościach organu administracji publicznej może nastąpić:

- w formie publicznego obwieszczenia (np. umieszczenie plakatów w miejscu publicznym),

- w innej formie publicznego ogłoszenia zwyczajowo przyjętej w danej miejscowości (np. na tablicy ogłoszeń we właściwym urzędzie w miejscowości, gdzie mieszkają lub mają siedzibę strony postępowania) lub

- przez udostępnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament