To wójt, a nie rada gminy udziela upoważnienia dyrektorom przedszkoli
Udzielenie upoważnienia przez radę gminy dyrektorom przedszkoli do zwalniania rodziców z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego, przekracza delegację ustawową zawartą w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Marcin Nagórek
- Rada miasta ma przyjąć od 1 stycznia 2020 roku nową uchwałę w sprawie określenia wysokości opłat za wychowanie przedszkolne w publicznych przedszkolach. W projekcie wprowadzono zapis upoważniający dyrektorów tych placówek do udzielania zwolnień m.in. dla rodzin w trudnej sytuacji. Czy będzie to legalne rozwiązanie? Chodzi o zwiększenie sprawności przy udzielaniu zwolnień.
Podstawę prawną do podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego stanowi art. 52 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Postanowiono tam, że rada gminy określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, w prowadzonym przez gminę:
- publicznym przedszkolu i oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo oświatowe (przepis odsyła do czasu zajęć nie krótszego niż 5 godzin);
- publicznej innej formie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta