Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To wójt, a nie rada gminy udziela upoważnienia dyrektorom przedszkoli

19 listopada 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Udzielenie upoważnienia przez radę gminy dyrektorom przedszkoli do zwalniania rodziców z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego, przekracza delegację ustawową zawartą w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. Marcin Nagórek

 

- Rada miasta ma przyjąć od 1 stycznia 2020 roku nową uchwałę w sprawie określenia wysokości opłat za wychowanie przedszkolne w publicznych przedszkolach. W projekcie wprowadzono zapis upoważniający dyrektorów tych placówek do udzielania zwolnień m.in. dla rodzin w trudnej sytuacji. Czy będzie to legalne rozwiązanie? Chodzi o zwiększenie sprawności przy udzielaniu zwolnień.

Podstawę prawną do podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego stanowi art. 52 ust. 1 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Postanowiono tam, że rada gminy określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, w prowadzonym przez gminę:

- publicznym przedszkolu i oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo oświatowe (przepis odsyła do czasu zajęć nie krótszego niż 5 godzin);

- publicznej innej formie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament