Groźny precedens: sąd przekracza uprawnienia
NSA zakwestionował darowiznę akcji, uznając ją za czynność pozorną. Jednak zdaniem ekspertów w walce z optymalizacjami poszedł za daleko.
Darowizna akcji w spółce na rzecz funduszu inwestycyjnego to czynność pozorna, która zmierza do ominięcia prawa podatkowego. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 października 2019 r. w sprawie podatnika – osoby fizycznej. Metoda dochodzenia do tego rozstrzygnięcia budzi jednak wątpliwości ekspertów od strony proceduralnej.
Pozorne darowanie
W sprawie tej organy skarbowe (tj. Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej i Izba Administracji Skarbowej w Lublinie) uznały, że taka czynność zmierzała do uniknięcia opodatkowania dochodu z mającej nastąpić wkrótce wypłaty dywidendy. Zarzucały też podatnikowi chęć uniknięcia opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji. Podobne użycie funduszy inwestycyjnych daje bowiem – co do zasady – zwolnienie z podatku dochodowego. Zdaniem fiskusa darowizna udziałów była jednak tylko czynnością pozorną, o której mówi art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta