Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy służby chroniły przestępców?

19 listopada 2019 | Kraj | Izabela Kacprzak, 
Grażyna Zawadka

Kto stał za przeciekiem, który utrudnił uderzenie w mafię paliwową? Osoby, które mogą mieć wiedzę, boją się o życie.

Wprowadzanie do obrotu paliw bez płacenia podatków, podawanie nieprawdy w fakturach VAT i pranie brudnych pieniędzy z lewych interesów, na czym państwo straciło ponad 330 mln zł – tym według prokuratury trudniła się zorganizowana grupa przestępcza złożona i związana ze służbami specjalnymi, którą rozbito w 2016 roku.

Zarzuty w tej sprawie postawiono dotąd 73 osobom. A z dziennikarskiego śledztwa „Rz" wynika, że może ona być tłem personalnej wojny i dymisji, które ostatnio wstrząsnęły Ministerstwem Finansów. Fakty wskazują na to, że w wąskim gronie osób zaangażowanych w rozbijanie paliwowej szajki był „kret", który roztaczał nad nią parasol ochronny.

Spodziewany nalot

Na trop podejrzanych przelewów spółki R. z branży paliwowej wpadł w 2014 r. generalny inspektor informacji finansowych (GIIF). Proceder zaczęli rozpracowywać pracownicy wywiadu skarbowego z Mazowsza.

Ich ustalenia operacyjne m.in. dzięki podsłuchom (za zgodą sądu) dostarczyły mocnych dowodów. Okazało się, że za pomocą wielu podmiotów, w tym zakładanych na tzw. słupy firm na wielką skalę dochodziło do oszustw podatkowych. Firmy miały sprowadzać z Rosji paliwo i nie płacić VAT. W woj. kujawsko-pomorskim prezesami spółek zamieszanych w nadużycia byli członkowie grupy AA (anonimowych alkoholików). Śledczy ustalili, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament