Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściciel nieruchomości ma mniej czasu na złożenie kolejnej deklaracji o odpadach

19 listopada 2019 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Rada gminy nie może zastosować terminu 14-dniowego dla składania przez mieszkańców nowej deklaracji na odpady, w razie zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości. Marcin Nagórek

 

- Na najbliższej sesji rady miasta planujemy przyjąć nowe uchwały w sprawach odpadów za śmieci, zarówno w sprawie wyboru metody i stawki, jak i samego wzoru deklaracji. Wątpliwość dotyczy wzoru deklaracji: czy po wejściu w życie nowych przepisów można stosować nadal 14-dniowy termin na złożenie nowej deklaracji w razie zmiany danych wpisanych do dotychczasowej?

W pytaniu poruszono kwestię dwóch odrębnych uchwał: dotyczącej wyboru metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz dotyczącej ustalenia wzoru deklaracji na ww. opłaty. Pierwszy z podanych zakresów przedmiotowych objęty jest dyspozycją art. 6k ust. 1-2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Z nich zaś wynika, że rada gminy, w drodze uchwały:

- dokona wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi spośród metod określonych w art. 6j ust. 1 i  2 (chodzi o metody: od liczby mieszkańców, od ilości zużytej wody, powierzchni lokalu mieszkalnego i od gospodarstwa domowego) oraz ustali stawkę takiej opłaty; dopuszcza się stosowanie więcej niż jednej metody ustalenia opłat na obszarze gminy;

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament