Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Macron staje za sterami Europy

19 listopada 2019 | Świat | Jędrzej Bielecki
Donald Tusk, odchodzący przewodniczący Rady Europejskiej, odrzuca wiele zapowiedzi Emmanuela Macrona, w tym co do współpracy z Rosją. Jego następca Charles Michel będzie o wiele bardziej ugodowy wobec Paryża.
źródło: AFP
Donald Tusk, odchodzący przewodniczący Rady Europejskiej, odrzuca wiele zapowiedzi Emmanuela Macrona, w tym co do współpracy z Rosją. Jego następca Charles Michel będzie o wiele bardziej ugodowy wobec Paryża.

Francuski prezydent usiłuje w pośpiechu wdrożyć program integracji ze słynnego wywiadu dla „Economista".

Dla Francji moment na przejęcie przywództwa w Unii nie może być lepszy. „El Pais" właśnie odnotował, że od kiedy w lutym Madryt odwiedził prezydent Peru Martin Vizcarra Cornejo, hiszpański premier Pedro Sanchez nie przyjął żadnego zagranicznego przywódcy. To miara paraliżu kraju, który zmaga się z katalońską irredentą i gdzie w ciągu czterech lat czterokrotnie odbyły się wybory parlamentarne.

Boksujące się od trzech i pół roku z brexitem Zjednoczone Królestwo wywołuje już na świecie uśmieszki politowania. Ale niewiele lepsza jest sytuacja we Włoszech, gdzie dni lewicowego rządu Giuseppe Contego są policzone – tak szybko w sondażach rośnie poparcie dla populistycznej Ligi Matteo Salviniego i skrajnie prawicowego ugrupowania Bracia Włosi. W Berlinie zaś powszechne jest wrażenie, że koalicja CDU/CSU-SPD dogorywa wobec z jednej strony załamania poparcia dla socjaldemokratów, a z drugiej znakomitych wyników Zielonych i Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Polska alternatywa

Wśród sześciu dużych krajów Unii tylko Polska może w tej sytuacji równać się pod względem stabilności politycznej z Francją, gdzie wybory prezydenckie odbędą się dopiero w 2022 r. Podczas wystąpienia w KSAP w połowie października, szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz uznał zresztą, że Warszawa stała się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament