Umowa koncesji daje gminie prawo do odliczenia VAT
Odpłatne udostępnienie kąpieliska na rzecz spółki w ramach umowy koncesji będzie stanowiło czynność podlegającą opodatkowaniu VAT – nawet jeśli spółka nie wypłaciła gminie wynagrodzenia.
Błędne jest stanowisko organu wskazujące na nieodpłatny charakter zawartej przez gminę umowy koncesji na usługi zarządzania kąpieliskiem. Konstrukcja umowy skutkująca brakiem wypłaty wynagrodzenia na rzecz gminy z uwagi na niespełnienie określonych warunków, jeśli mimo wszystko ma ona charakter ekwiwalentny, nie może pozbawiać gminy prawa do odliczenia VAT od wydatków poniesionych na kąpielisko – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 6 listopada 2019 r., I SA/Wr 618/19.
Wniosek o interpretację i stanowisko gminy
Gmina wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji w zakresie podatku VAT. We wniosku wskazała, że zawarła ze spółką zależną umowę koncesji na usługi zarządzania kąpieliskiem. W świetle przepisów prawa cywilnego umowa taka ma charakter cywilnoprawny, przy czym zagwarantowany jest również jej rynkowy charakter. W ramach umowy gmina udostępnia spółce kąpielisko, spółka natomiast zobowiązuje się w zamian do jego prowadzenia i zarządzania świadcząc tym samym odpłatne usługi w zakresie turystyki i rekreacji dotyczące wstępu na kąpielisko, wypożyczenia sprzętu wodnego, czy też udostępnienia miejsc noclegowych. Dodatkowo uzyskuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta