Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Straż Pożarna mogła odmówić ustalenia odszkodowania za pęknięcia na drodze

19 listopada 2019 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Odpowiedzialność odszkodowawcza organów administracji zależy 
od ustalenia związku przyczynowego pomiędzy zdarzeniem i jego skutkiem. W pierwszym rzędzie należy sprawdzić, czy istnieją obiektywne powiązania między poszczególnymi faktami.

Fakty były następujące. W nocy z 26 na 27 listopada 2017 r. wóz strażacki wjechał na odległość 40 m na posesję Grzegorza P. (dane zmienione). Paliła się pusta, waląca się stajnia, a w akcji gaśniczej Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, uczestniczyło siedem pojazdów. Kiedy pożar został już wygaszony, właściciel nieruchomości stwierdził, że ciężki wóz strażacki uszkodził nawierzchnię jego prywatnej drogi na odcinku 120 m, przebiegającym od drogi gminnej do budynku mieszkalnego. Złożył wobec tego do komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej wniosek o odszkodowanie za szkody w mieniu. Domagał się także usunięcia popękanego betonu i doprowadzenia drogi do poprzedniego stanu.

Art. 22 ust. 2 ustawy z 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej przewiduje, że za użycie, zniszczenie, uszkodzenie lub utratę bez winy właściciela środków transportowych, inwentarza lub innego mienia w związku z akcją ratowniczą lub ćwiczeniami organizowanymi przez Państwową Straż Pożarną, przysługuje odszkodowanie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament