Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kumulacja handlowych niedziel, a potem posucha

19 listopada 2019 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Do końca roku są jeszcze aż cztery handlowe niedziele. To podbije wyniki sprzedaży sklepów.
W roku 2020 niedzielny zakaz handlu będzie tylko jednym z problemów, z jakimi zderzy się branża.

 

Od stycznia 2020 r. niemal całkowity zakaz handlu w niedziele staje się faktem – ustawa będąca jednym z flagowych punktów poprzedniej kampanii wyborczej w pełni wchodzi w życie. W nowym roku będzie tylko siedem handlowych niedziel – przed świętami i w sezonie wyprzedaży.

Tymczasem tylko do końca bieżącego roku takie niedziele będą aż cztery, co bardzo sprzyja handlowi w sezonie zakupów przedświątecznych. – Okres świąteczno-noworoczny należy do szczególnie istotnych momentów w roku, kiedy klienci oczekują wyjątkowej i dopasowanej oferty – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, rzecznik Lidl Polska.

W branży nie brakuje głosów, że im lepsze wyniki końcówki 2019 r., tym ostrzej będzie widać problemy, z jakimi handel musi się zmierzyć od stycznia 2020 r.

Długa lista problemów

– Obroty w styczniu w stosunku do grudnia zawsze mocno spadają, ale w tym sezonie faktycznie możemy zaobserwować pogłębienie tego trendu – mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. – Najmniejsze sklepy z zakazem handlu jakoś sobie radzą, ponieważ ich właściciele sami mogą w niedzielę pracować. Sklepy powyżej 100 mkw. już teraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament