Praca zdalna w dobie pandemii
OBOWIĄZKI | Nie jest konieczna zgoda pracownika Katarzyna Dulewicz radca prawny, partner w Kancelarii CMS
Tarcza 3.0, zgodnie z początkowymi planami rządu, miała doprecyzować zasady wykonywania pracy zdalnej w czasach pandemii. Jednak po konsultacjach społecznych rząd wycofał się z uregulowania tych kwestii w nowej ustawie. W konsekwencji wielu pracodawców wciąż ma wątpliwości, w jaki sposób w praktyce wdrożyć home office w swojej firmie.
Home office bez regulacji
Do tej pory praca w systemie home office funkcjonowała na rynku bez wyraźnej ustawowej regulacji. Regularne wykonywanie obowiązków służbowych za pośrednictwem środków teleinformatycznych teoretycznie było możliwe tylko w formie telepracy.
Pracodawcy, którzy decydowali się na wprowadzenie pracy zdalnej poza systemem opisanym w kodeksie pracy, ryzykowali, że inspekcja pracy zakwestionuje taką praktykę. Potrzeby rynkowe w tym przypadku wyprzedziły jednak ustawodawcę. Wiele firm wcześniej stosowało system home office tylko doraźnie, np. umożliwiając pracownikom pracę z domu w określone dni tygodnia. Rozwój pandemii Covid-19 zmusił firmy do zastosowania pracy zdalnej na szeroką skalę. Konieczne stało się więc chociaż częściowe uregulowanie jej zasad przez ustawodawcę.
Bez zgody pracownika
Aktualne przepisy umożliwiają pracodawcom jednostronne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta