Modyfikacje umów zawartych w reżimie prawa zamówień publicznych
KONTRAKTY | Wpływ epidemii na zobowiązania między inwestorem a wykonawcą Sylwester Kuchnio Counsel i radca prawny w kancelarii Dentons, członek Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych oraz były członek Krajowej Izby Odwoławczej
Jednym z najbardziej palących problemów związanych z epidemią Covid-19, względem których adekwatnych i skutecznych regulacji prawnych oczekiwał (i ciągle oczekuje) rynek zamówień publicznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, są kwestie dotyczące wpływu aktualnej sytuacji epidemiologicznej na kształt i realizację umów zawartych na podstawie przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych („PZP").
Kwestie te zostały uregulowane w art. 15r ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (zwanej dalej „ustawą COVID") – w wersji nadanej ustawą z 31 marca 2020 r. i ustawą z 16 kwietnia 2020 r.
Obowiązki informacyjne
W art. 15r przewidziano szereg obowiązków informacyjnych dotyczących obu stron umowy. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu strony umowy w sprawie zamówienia publicznego, w rozumieniu PZP, niezwłocznie, wzajemnie informują się o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem Covid-19 na należyte wykonanie tej umowy, o ile taki wpływ wystąpił lub może wystąpić. Strony umowy potwierdzają ten wpływ, dołączając oświadczenia lub dokumenty, które mogą dotyczyć w szczególności:
1) nieobecności pracowników lub osób świadczących pracę za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta