Zmiany w wykonywaniu umów najmu
NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE | Zwolnienia z czynszu, negocjowanie kontraktów Michał Prochwicz adwokat, Zespół Prawa Nieruchomości kancelarii Bird & Bird Karol Nowaczek Zespół Prawa Nieruchomości kancelarii Bird & Bird
W związku z epidemią Covid-19 wprowadzone zostały liczne ograniczenia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Ustanowiono czasowy zakaz handlu najemcom w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. z wyłączeniem m.in. sprzedaży żywności, środków czystości, produktów leczniczych (od 4 maja został on zniesiony, o czym piszemy niżej). Zakazano również prowadzenia działalności gastronomicznej (z wyjątkiem usług na wynos), rozrywkowej, związanej z organizacją konferencji i imprez, ze sportem oraz z projekcją filmów, jak również z prowadzeniem obiektów noclegowych i turystycznych.
Skutkiem zakazów jest spadek przychodów i problemy z terminowym wypełnianiem zobowiązań finansowych, w tym również tych wynikających z umów najmu. Jakie działania obronne mogą podjąć strony takich umów?
Nowe regulacje
W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii polski ustawodawca uchwalił 31 marca 2020 r. specustawę, tzw. tarczę antykryzysową, w której znalazły się również regulacje dotyczące umów najmu. Najważniejszą z nich jest wygaszenie wzajemnych zobowiązań stron umów najmu w wielkopowierzchniowych centrach handlowych (o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw.) na czas obowiązywania zakazu prowadzenia działalności. Wygaszenie dotyczy zobowiązań powstałych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta