Pod kontrolą Komisji Europejskiej
POMOC PUBLICZNA | Ograniczenia podmiotowe, czasowe, kwotowe Maciej Chlewicki menedżer w zespole ds. innowacji, ulg i dotacji w KPMG w Polsce
Komisja Europejska określiła dodatkowe, tymczasowe środki, które uważa za zgodne z rynkiem wewnętrznym, takie jak dotacje, zaliczki zwrotne czy gwarancje.
Wszelkie rodzaje pomocy udzielanej przez państwo przedsiębiorstwom na terytorium Unii Europejskiej podlegają ścisłej kontroli ze strony Komisji Europejskiej (KE) przede wszystkim pod kątem zgodności z traktatem o funkcjonowaniu UE (TFUE). Pomoc spełniająca przesłanki pomocy publicznej może być dozwolona przez Unię tylko w określonych przypadkach. Pierwszym z nich są rodzaje pomocy dozwolone na podstawie rozporządzenia KE (wyłączenia blokowe, w tym m.in. pomoc na działalność badawczo-rozwojową). Drugim przypadkiem dozwolonej pomocy publicznej jest pomoc de minimis nieprzekraczająca na jedno przedsiębiorstwo w okresie trzech lat 200 tys. EUR, a więc pomoc, która jest na tyle niska, że nie ma znaczenia dla reguł rynkowych. Trzecią możliwością jest ustanowienie przez państwo konkretnego programu pomocowego oraz notyfikowanie go przez KE, tj. wystąpienie do niej o zgodę na ustanowienie danego środka pomocowego.
Ramy tymczasowe
Epidemia Covid-19 stanowi poważne zagrożenie zdrowia publicznego dla obywateli i społeczeństw, lecz również jest poważnym wstrząsem dla gospodarki światowej i unijnej. Kluczową rolę w stworzeniu swoistej poduszki powietrznej dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta