Wypowiadanie umów o pracę
ZWOLNIENIA | Tarcza 3.0 – bez istotnych zmian Aleksandra Gajzlerska prawnik w Kancelarii CMS
Aby legalnie zwolnić pracownika, wciąż koniecznie jest wypowiedzenie na piśmie. Nie oznacza to jednak, że pracodawca jest skazany wyłącznie na formę papierową. Oświadczenie o wypowiedzeniu można złożyć elektronicznie, ale trzeba pamiętać o kwalifikowanym podpisie.
Miało być łatwiej
Kolejna nowelizacja przepisów – Tarcza antykryzysowa 3.0 – miała całkowicie zmienić zasady wypowiadania umów o pracę. Pierwsza wersja jej projektu przewidywała m.in., że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę mejlem. Pracownikowi miało przysługiwać prawo do sprzeciwu, które jednak nie wpływałoby na upływ okresu wypowiedzenia. Pierwotny projekt zakładał ponadto, że zawiadomienie o zamiarze wypowiedzenia będzie można przekazać reprezentującej pracownika reprezentacji związkowej mejlowo. Takie same zasady miały dotyczyć wypowiedzenia warunków pracy i płacy.
Przedstawiciele związków zawodowych sprzeciwili się jednak tym rewolucyjnym zmianom. W rezultacie pracodawca, który w czasach pandemii chce rozstać się z pracownikiem, musi obrać tradycyjną ścieżkę.
W praktyce już mejlowo
Stan pandemii wymusił częściowe odformalizowanie procesu zwolnień, i to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta