Odmowa pracy musi być racjonalnie uzasadniona
Pracownik, który odmawia świadczenia pracy z uwagi na strach przed zakażeniem, mimo że firma zapewniła mu odpowiednie środki ochrony, naraża się na utratę pracy.
Przepisy prawa pracy przyznają pracownikowi uprawnienie do odmowy świadczenia pracy tylko wtedy, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom (art. 210 § 1 k.p.). Pracownik odmawiający świadczenia pracy ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym przełożonego.
Prawo odmowy pracy nie przysługuje osobom, których obowiązkiem pracowniczym jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia.
Obowiązki pracodawcy
Na gruncie art. 207 k.p. pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający higieniczne i bezpieczne warunki pracy. Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta