Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie urządzeń przemysłowych nadal budzi wątpliwości

16 września 2020 | Rachunkowość | Katarzyna Zadroga Natalia Stępień

Natalia Stępień ekspert w zespole ds. CIT w KPMG w Polsce Katarzyna Zadroga ekspert w zespole ds. CIT w KPMG w Polsce

Korzystanie z urządzeń wynajmowanych od zagranicznych kontrahentów bywa problematyczne dla polskich podmiotów przede wszystkim z uwagi na brak legalnej definicji urządzeń przemysłowych. Nie znajdziemy jej bowiem w przepisach prawa podatkowego czy też objaśnieniach podatkowych. W efekcie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat trwa dyskusja mająca na celu wypracowanie wskazówek interpretacyjnych, w jaki sposób należy rozumieć pojęcie urządzenia przemysłowego.

W wydawanych interpretacjach oraz orzeczeniach powoływane są zarówno definicje słownikowe, jak i definicje powstałe na gruncie OECD. Podatnicy odwołują się w pierwszej kolejności do znaczenia językowego pojęcia „urządzenie przemysłowe". Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (wyd. PWN): „urządzenie jest rodzajem mechanizmu lub zespołem elementów, przyrządów, służącym do wykonywania określonych czynności, ułatwiającym pracę; urządzenie przeładunkowe, transportowe". Natomiast zgodnie z Nowym Słownikiem Języka Polskiego, określenie „przemysłowy" oznacza „związany z przemysłem, używany, stosowany w przemyśle".

Podnoszone przez podatników rozbieżności pomiędzy definicjami urządzenia i przemysłu mogą prowadzić do wniosku, że każde urządzenie niewykorzystywane w przemyśle nie stanowi „urządzenia przemysłowego". Z taką argumentacją nie zgadzają się natomiast organy podatkowe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament