Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie urządzeń przemysłowych nadal budzi wątpliwości

16 września 2020 | Rachunkowość | Katarzyna Zadroga Natalia Stępień

Natalia Stępień ekspert w zespole ds. CIT w KPMG w Polsce Katarzyna Zadroga ekspert w zespole ds. CIT w KPMG w Polsce

Korzystanie z urządzeń wynajmowanych od zagranicznych kontrahentów bywa problematyczne dla polskich podmiotów przede wszystkim z uwagi na brak legalnej definicji urządzeń przemysłowych. Nie znajdziemy jej bowiem w przepisach prawa podatkowego czy też objaśnieniach podatkowych. W efekcie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat trwa dyskusja mająca na celu wypracowanie wskazówek interpretacyjnych, w jaki sposób należy rozumieć pojęcie urządzenia przemysłowego.

W wydawanych interpretacjach oraz orzeczeniach powoływane są zarówno definicje słownikowe, jak i definicje powstałe na gruncie OECD. Podatnicy odwołują się w pierwszej kolejności do znaczenia językowego pojęcia „urządzenie przemysłowe". Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (wyd. PWN): „urządzenie jest rodzajem mechanizmu lub zespołem elementów, przyrządów, służącym do wykonywania określonych czynności, ułatwiającym pracę; urządzenie przeładunkowe, transportowe". Natomiast zgodnie z Nowym Słownikiem Języka Polskiego, określenie „przemysłowy" oznacza „związany z przemysłem, używany, stosowany w przemyśle".

Podnoszone przez podatników rozbieżności pomiędzy definicjami urządzenia i przemysłu mogą prowadzić do wniosku, że każde urządzenie niewykorzystywane w przemyśle nie stanowi „urządzenia przemysłowego". Z taką argumentacją nie zgadzają się natomiast organy podatkowe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament