Opodatkowanie urządzeń przemysłowych nadal budzi wątpliwości
Natalia Stępień ekspert w zespole ds. CIT w KPMG w Polsce Katarzyna Zadroga ekspert w zespole ds. CIT w KPMG w Polsce
Korzystanie z urządzeń wynajmowanych od zagranicznych kontrahentów bywa problematyczne dla polskich podmiotów przede wszystkim z uwagi na brak legalnej definicji urządzeń przemysłowych. Nie znajdziemy jej bowiem w przepisach prawa podatkowego czy też objaśnieniach podatkowych. W efekcie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat trwa dyskusja mająca na celu wypracowanie wskazówek interpretacyjnych, w jaki sposób należy rozumieć pojęcie urządzenia przemysłowego.
W wydawanych interpretacjach oraz orzeczeniach powoływane są zarówno definicje słownikowe, jak i definicje powstałe na gruncie OECD. Podatnicy odwołują się w pierwszej kolejności do znaczenia językowego pojęcia „urządzenie przemysłowe". Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego (wyd. PWN): „urządzenie jest rodzajem mechanizmu lub zespołem elementów, przyrządów, służącym do wykonywania określonych czynności, ułatwiającym pracę; urządzenie przeładunkowe, transportowe". Natomiast zgodnie z Nowym Słownikiem Języka Polskiego, określenie „przemysłowy" oznacza „związany z przemysłem, używany, stosowany w przemyśle".
Podnoszone przez podatników rozbieżności pomiędzy definicjami urządzenia i przemysłu mogą prowadzić do wniosku, że każde urządzenie niewykorzystywane w przemyśle nie stanowi „urządzenia przemysłowego". Z taką argumentacją nie zgadzają się natomiast organy podatkowe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta