Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus dobrze ocenił skutki przejścia na nowy standard

16 września 2020 | Rachunkowość

Zmiana otoczenia regulacyjnego nie powinna powodować dodatkowych obciążeń podatkowych, ani też powstania nieuzasadnionego przychodu. ALEKSANDRA TARKA

 

Sprawa dotyczyła skutków przejścia z MSR 39 na MSSF 9. W złożonym w styczniu 2018 r. wniosku o interpretację bank wyjaśnił, że w swoim portfelu posiada m.in. wierzytelności kredytowe z tytułu udzielonych kredytów (wierzytelności własne) oraz od innych banków (wierzytelności nabyte). Księgi prowadzi zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej. W odniesieniu do wierzytelności własnych i nabytych, w stosunku do których zostały spełnione przesłanki utraty wartości, był zobowiązany do tworzenia odpisów aktualizujących ich wartość.

Chciał się upewnić, że po zmianie w 2018 r. standardu MSR 39 na MSSF 9, w przypadku rozwiązania odpisów aktualizujących wartość wierzytelności utworzonych pod MSR 39 będzie miał obowiązek zaliczenia do przychodów podatkowych ich wartość w wysokości, w jakiej zostały zaliczone uprzednio do kosztów. A w związku z zawiązaniem odpisów na straty kredytowe pod MSSF 9 będzie miał prawo do zaliczenia do kosztów ich wartości, pod warunkiem spełnienia przesłanek uprawdopodobnienia nieściągalności zgodnie ze znowelizowanymi przepisami art. 16 ust. 1 pkt 26c oraz ust. 2a ustawy o CIT.

Początkowo fiskus...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament