Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obszar oddziaływania obiektu budowlanego po nowemu

16 września 2020 | Rachunkowość

Niebawem, bo już 19 września wchodzi w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. W związku z nią należy się spodziewać ożywienia na rynku nieruchomości i nowych interpretacji niektórych instytucji prawa. DAWID TOMASZEWSKI BARTOSZ RODAK

 

Taka możliwość pojawi się na przykład na skutek zmian w zakresie definicji obszaru oddziaływania obiektu budowlanego (art. 3 pkt 20 prawa budowlanego). Od lat wiązał się z nią problem interpretacyjny dla deweloperów, inwestorów, projektantów, a także organów administracji architektoniczno-budowlanej i wreszcie sądów administracyjnych.

Ten z pozoru krótki i niepozorny przepis definicyjny ma istotny wpływ na szereg instytucji, podmiotów i postępowań przewidzianych przez prawo budowlane. Dlatego jego ścisła regulacja była tak oczekiwana przez branżę budowlaną.

Obszar oddziaływania – przed zmianą

Obecnie art. 3 ust. 20 prawa budowlanego stanowi, że obszar oddziaływania obiektu budowlanego to teren wyznaczony w jego otoczeniu na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z nim ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu.

Orzecznictwo sądowo-administracyjne ukształtowane przy takim brzmieniu tego pojęcia, akcentuje bardzo szerokie rozumienie obszaru oddziaływania obiektu, co zauważył również ustawodawca. Dla przykładu należy choćby wskazać wyrok WSA w Łodzi z 2 sierpnia 2018, sygn. akt: II SA/Łd 467/18. W orzeczeniu tym sąd stanął na stanowisku, że pojęcia „ograniczeń w zagospodarowaniu terenu" w rozumieniu art. 3 pkt 20 prawa budowlanego nie można zawężać do samych tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament