Obszar oddziaływania obiektu budowlanego po nowemu
Niebawem, bo już 19 września wchodzi w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. W związku z nią należy się spodziewać ożywienia na rynku nieruchomości i nowych interpretacji niektórych instytucji prawa. DAWID TOMASZEWSKI BARTOSZ RODAK
Taka możliwość pojawi się na przykład na skutek zmian w zakresie definicji obszaru oddziaływania obiektu budowlanego (art. 3 pkt 20 prawa budowlanego). Od lat wiązał się z nią problem interpretacyjny dla deweloperów, inwestorów, projektantów, a także organów administracji architektoniczno-budowlanej i wreszcie sądów administracyjnych.
Ten z pozoru krótki i niepozorny przepis definicyjny ma istotny wpływ na szereg instytucji, podmiotów i postępowań przewidzianych przez prawo budowlane. Dlatego jego ścisła regulacja była tak oczekiwana przez branżę budowlaną.
Obszar oddziaływania – przed zmianą
Obecnie art. 3 ust. 20 prawa budowlanego stanowi, że obszar oddziaływania obiektu budowlanego to teren wyznaczony w jego otoczeniu na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z nim ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu.
Orzecznictwo sądowo-administracyjne ukształtowane przy takim brzmieniu tego pojęcia, akcentuje bardzo szerokie rozumienie obszaru oddziaływania obiektu, co zauważył również ustawodawca. Dla przykładu należy choćby wskazać wyrok WSA w Łodzi z 2 sierpnia 2018, sygn. akt: II SA/Łd 467/18. W orzeczeniu tym sąd stanął na stanowisku, że pojęcia „ograniczeń w zagospodarowaniu terenu" w rozumieniu art. 3 pkt 20 prawa budowlanego nie można zawężać do samych tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta