Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obszar oddziaływania obiektu budowlanego po nowemu

16 września 2020 | Rachunkowość

Niebawem, bo już 19 września wchodzi w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. W związku z nią należy się spodziewać ożywienia na rynku nieruchomości i nowych interpretacji niektórych instytucji prawa. DAWID TOMASZEWSKI BARTOSZ RODAK

 

Taka możliwość pojawi się na przykład na skutek zmian w zakresie definicji obszaru oddziaływania obiektu budowlanego (art. 3 pkt 20 prawa budowlanego). Od lat wiązał się z nią problem interpretacyjny dla deweloperów, inwestorów, projektantów, a także organów administracji architektoniczno-budowlanej i wreszcie sądów administracyjnych.

Ten z pozoru krótki i niepozorny przepis definicyjny ma istotny wpływ na szereg instytucji, podmiotów i postępowań przewidzianych przez prawo budowlane. Dlatego jego ścisła regulacja była tak oczekiwana przez branżę budowlaną.

Obszar oddziaływania – przed zmianą

Obecnie art. 3 ust. 20 prawa budowlanego stanowi, że obszar oddziaływania obiektu budowlanego to teren wyznaczony w jego otoczeniu na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z nim ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy tego terenu.

Orzecznictwo sądowo-administracyjne ukształtowane przy takim brzmieniu tego pojęcia, akcentuje bardzo szerokie rozumienie obszaru oddziaływania obiektu, co zauważył również ustawodawca. Dla przykładu należy choćby wskazać wyrok WSA w Łodzi z 2 sierpnia 2018, sygn. akt: II SA/Łd 467/18. W orzeczeniu tym sąd stanął na stanowisku, że pojęcia „ograniczeń w zagospodarowaniu terenu" w rozumieniu art. 3 pkt 20 prawa budowlanego nie można zawężać do samych tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament