Życie na Wenus? Ostrożnie z wnioskami!
Czy odkryta w wenusjańskiej mezosferze fosfina może być sygnaturą chemiczną życia na tej planecie? Pojawia się wiele wątpliwości. PAWEŁ ŁEPKOWSKI
Królewskie Towarzystwo Astronomiczne ogłosiło, że na Wenus znaleziono ślady mogące świadczyć o istnieniu życia na tej planecie. Choć internet okrzyknął to przełomem w poszukiwaniu ET, obecność fosforowodoru w górnych warstwach atmosfery może oznaczać jedynie początek pewnych procesów organicznych.
Obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomiczny przy użyciu teleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array i James Clerk Maxwell Telescope wskazują, że na wysokości powyżej 50 km nad powierzchnią Wenus znajdują się duże ilości fosforowodoru, nieorganicznego, silnie trującego gazu, który może powstawać w wyniku różnych procesów chemicznych, w tym także w trakcie beztlenowego rozkładu mikrobów.
Zespół pod kierownictwem brytyjskiej astronom prof. Jane Greaves z Cardiff University w Walii wykrył chemiczne oznaki fosfiny gazowej podczas rutynowej obserwacji atmosfery Wenus. Wyniki tych badań zostały opublikowane 14 września w magazynie naukowym „Nature Astronomy". Badanie atmosfery w milimetrowych długościach fal światła wykazało, że chmury planety zawierają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta