Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Życie na Wenus? Ostrożnie z wnioskami!

16 września 2020 | Nauka
Wenus często określa się jako „siostrę Ziemi” ze względu na podobną wielkość obu planet. Jednak warunki termiczno-ciśnieniowe panujące na tym świecie są ekstremalnie nie sprzyjające rozwojowi życia.
źródło: NASA
Wenus często określa się jako „siostrę Ziemi” ze względu na podobną wielkość obu planet. Jednak warunki termiczno-ciśnieniowe panujące na tym świecie są ekstremalnie nie sprzyjające rozwojowi życia.

Czy odkryta w wenusjańskiej mezosferze fosfina może być sygnaturą chemiczną życia na tej planecie? Pojawia się wiele wątpliwości. PAWEŁ ŁEPKOWSKI

 

Królewskie Towarzystwo Astronomiczne ogłosiło, że na Wenus znaleziono ślady mogące świadczyć o istnieniu życia na tej planecie. Choć internet okrzyknął to przełomem w poszukiwaniu ET, obecność fosforowodoru w górnych warstwach atmosfery może oznaczać jedynie początek pewnych procesów organicznych.

Obserwacje przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomiczny przy użyciu teleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array i James Clerk Maxwell Telescope wskazują, że na wysokości powyżej 50 km nad powierzchnią Wenus znajdują się duże ilości fosforowodoru, nieorganicznego, silnie trującego gazu, który może powstawać w wyniku różnych procesów chemicznych, w tym także w trakcie beztlenowego rozkładu mikrobów.

Zespół pod kierownictwem brytyjskiej astronom prof. Jane Greaves z Cardiff University w Walii wykrył chemiczne oznaki fosfiny gazowej podczas rutynowej obserwacji atmosfery Wenus. Wyniki tych badań zostały opublikowane 14 września w magazynie naukowym „Nature Astronomy". Badanie atmosfery w milimetrowych długościach fal światła wykazało, że chmury planety zawierają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament