Los śląskiego outsidera i polska tromtadracja
Nowa, intrygująca powieść Szczepana Twardocha opowiada o społecznym wykluczeniu, życiowym fatum i próbie wyleczenia się z kompleksów. JACEK CIEŚLAK
Oczekiwanie na premierę podgrzewały entuzjastyczne recenzje w „The Times" i „The New York Times" angielskiego tłumaczenia „Króla", najlepszej książki Twardocha o żydowskim bokserze z przedwojennej Warszawy, rozprawiającego się z oenerowskimi bojówkami. W renomowanym hamburskim teatrze Thalia inscenizowała „Króla" z sukcesem Ewelina Marciniak, zaś w stołecznym Polskim Monika Strzępka. Teraz telewidzów bombardują trailery serialowej wersji „Króla", która ma szansę także poza Polską.
Dla porządku warto przypomnieć, że piórem Jerzego Haszczyńskiego pisaliśmy o licznych podobieństwach „Króla" do powieści „Aniołowie umierają od naszych ran", której autorem jest Yasmina Khadra, zaś potem niezbyt pochlebnie o „Królestwie", sequelu „Króla", w realiach II wojny światowej.
W czasie pandemii Twardoch tworzył na cztery ręce wraz z Łukaszem Orbitowskim znakomitą internetową prozę w odcinkach „Na zarazę Zarazek" i jeśli wcześniej pisał raczej monumentalnie, melodramatycznie lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta