Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wypłata zaliczki na poczet dywidendy

16 września 2020 | Rachunkowość

Zaliczka na poczet przyszłej dywidendy jest dla wspólników korzystnym instrumentem, który umożliwia wypłatę zysku. Regulacja przepisów Kodeksu spółek handlowych została jednak skonstruowana w sposób, który uniemożliwia jej wypłatę po zakończeniu roku obrotowego przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za zakończony rok obrotowy. MACIEJ OCZKOWSKI

 

Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w terminie sześciu miesięcy od końca poprzedniego roku obrotowego. Teoretycznie więc w tym terminie jest możliwe odbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników, na którym podjęta zostanie uchwała o wypłacie dywidendy. Niekiedy jednak wspólnicy chcą szybko wypłacić środki ze spółki, natomiast z przyczyn obiektywnych nie ma możliwości szybkiego podjęcia stosownej uchwały podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Pojawia się zatem pytanie, czy możliwa jest wypłata zaliczek na poczet dywidendy już po zakończeniu roku obrotowego, a przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok oraz podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy.

PRZYKŁAD

Rok obrotowy spółki A trwa od 1 stycznia 2019 r. i kończy się 31 grudnia 2019 r. W styczniu 2020 r. wspólnicy zdecydowali o wypłacie zysku uzyskanego w skończonym roku obrotowym, jednak, nie ma możliwości odbycia zwyczajnego zgromadzenia wspólników przed czerwcem 2020 r. Czy spółka może wypłacić zaliczki na dywidendę w okresie pomiędzy styczniem, a czerwcem 2020 r.?

Na gruncie przepisów Kodeksu spółek handlowych dopuszczalne jest wypłacanie zaliczki na poczet dywidendy, co jest korzystnym dla wspólników spółki instrumentem pozwalającym na wypłatę części zysku w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament